Aktuálně

Aktuálně 22.06.2018

Hledáme posily do týmu

Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko (www.civicbelarus.eu) je česká nevládní organizace založená v roce 2004, která se angažuje v podpoře občanské společnosti a nezávislých médií v Bělorusku. V současné době hledáme asistenta/asistentku vzdělávacích a lidskoprávních projektů. který/á podpoří řízení našich projektů a celkovou práci organizace. Tato pozice je vhodná jak pro studenty, tak pro zkušené uchazeče, kterým […]

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 19.03.2018

Neziskové organizace žádají A. Babiše o reakci na situaci v Maďarsku

Občanské Bělorusko společně s dalšími neziskovými organizace se připojilo k otevřenému dopisu Asociace pro podporu demokracie a lidských práv DEMAS, který adresován českému premiérovi v demisi

AktuálněSpolečnost 26.02.2018

Transparency School 2018

Transparency International School of Integrity (TISI) je letní kurz zaměřený na boj proti korupci a na zodpovědnost.

AktuálněSpolečnost 28.01.2018

Belarus in Focus 2017

Mezinárodní novinářská soutěž BELARUS IN FOCUS pořádá již sedmý ročník soutěže pro novináře, kteří píší o Bělorusku do mezinárodních médií. Článek zveřejněný během roku 2017 je možné přihlásit do soutěže do 15.3.2018.

AktuálněSpolečnost 20.12.2017

Raisa Michajlovská: Film Banda byl natočen především pro mladé Bělorusy

Lidskoprávní aktivistka, laureátka ceny „obhájce/kyně lidských práv v Bělorusku“ za rok 2017, ředitelka a zakladatelka lidskoprávní organizace Běloruské dokumentační centrum, představila v Knihovně Václava Havla svůj film “Banda”.

Aktuálně, KulturaSpolečnost 29.07.2017

Oběti mučení v Bělorusku: veřejné tajemství

Byla spuštěna crowdfundingová kampaň pro běloruského fotografa Maxe Sarychaua, který chce vytvořit sérii portrétů obětí krutého a ponižujícího zacházení v Bělorusku.

AktuálněSpolečnost 03.07.2017

Na jaké úrovni je občanská společnost v Bělorusku?

Centrum evropské transformace zveřejnilo analýzu týkající se občanské společnosti v Bělorusku. Analýza popisuje, kolik a jaké občanské organizace v Bělorusku působí ať oficiálně či neoficiálně. Jak jsou vnímány společností a jaké jsou ty nejznámější.

AktuálněSpolečnost 29.05.2017

Obránci lidských práv v ohrožení nejen v Bělorusku

Amnesty international odstartovala celosvětovou kampaň zaměřenou na ochranu obránců lidských práv. Součástí kampaně je také výzkumná zpráva, která mimo jiné popisuje situaci obránců v Bělorusku.

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 04.05.2017

Trest smrti a popravy v Bělorusku

Amnesty International zveřejnila zprávu o rozsudcích smrti a popravách za rok 2016 v jednotlivých zemích světa.
Bělorusko po sedmnácti měsících „pauzy“ právě v roce 2016 opět přistoupilo k rozsudku trestu smrti. A v tomto roce byli minimálně čtyři lidé opravdu popraveni.

V mnoha zemích nejsou zveřejňovány informace o trestech smrti a v Bělorusku jsou tyto údaje klasifikované jako státní tajemství. Také celá procedura popravy je opředena tajemstvím. Příbuzní popraveného nedostávají žádné informace, nevědí, jaký den byla poprava provedena a kde je jejich blízký pohřben.

AktuálněSpolečnost 04.05.2017

Demokratické principy v Bělorusku

Organizace Freedom House zveřejnila nový žebříček Nations in Transit 2016 (Národy v přechodu). Poprvé od prvního průzkumu v roce 1995 je více upevněných autoritativních režimů než ustálených demokracií.

Bělorusko je upevněným autoritativním režimem s výsledkem 6,61 bodů (1=nejdemokratičtější; 7= nejméně demokratický). Nejhůře hodnocenou oblastí je „nezávislé soudnictví“, kde dosáhlo nejhoršího možného výsledku sedmi bodů. Ani ostatní hodnocené oblasti na tom nejsou o moc lépe. Nejlepší hodnocení získaly oblasti „občanská společnost“ a „korupce“ s výsledkem 6,25 bodů.

Zprávu vypracoval Dr. Andrej Kazakevič, ředitel Institutu politických studií „Political Sphere“, šéfredaktor časopisu „Political Sphere“.

AktuálněZprávy z Běloruska 06.04.2017

Co čeká televizní kanál Belsat?

Dlouhověkost běloruského autoritářského režimu vedla k tomu, že občanská společnost začala postupně rozvíjet svoji vlastní mini-infrastrukturu za hranicemi Běloruska, ale přitom zaměřenou na jeho občany.

AktuálněPolitika 23.03.2017

Otevřený dopis prezidentu Běloruské republiky

Vážený pane prezidente Lukašenko, My, níže podepsaní zástupci čtyřiceti osmi organizací z 24 zemí, ostře odmítáme pokračující vlnu zatýkání pokojných demonstrantů, novinářů, ochránců lidských práv, občanských aktivistů, anarchistů a členů opozice v Bělorusku. Většina vězněných je spojena s účastí na poklidných protestech požadujících zrušení prezidentského výnosu č. 3, tzv. zákona “o sociálních parazitech”, který ukládá […]

AktuálněPolitika 31.01.2017

Bělorusko na křižovatce mezinárodních vztahů

Snaha změnit vnímání Běloruska ve světě, posílit vztahy ze Západem, získat co nejvíce zahraničních investic na podporu slabé běloruské ekonomiky a zároveň neohrožovat své vztahy s Moskvou – to jsou nejčastěji diskutovaná témata Běloruska v mezinárodních vztazích za poslední měsíce. A právě o nich jsme si měli možnost povídat s předním analytikem Běloruského Institutu strategických studií Dzianisem […]

AktuálněPolitika 18.01.2017

Běloruští občané nejsou na reformy připravení

V posledních měsících Bělorusko prodělalo celou řadu vnitropolitických i ekonomických změn. V nejbližší budoucnosti ho však celá řada reforem a ústavních změn teprve čeká. Jaké budou dopady těchto změn na běloruskou politiku a společnost? Nejen o tom jsme si povídali s předním analytikem Běloruského Institutu Strategických Studií, Dzianisem Melyantsovem, v první části našeho dlouhého rozhovoru.

AktuálněSpolečnost 14.12.2016

Jak se žije v Bělorusku lidem se zdravotním postižením

V říjnu 2016 běloruský parlament ratifikoval připojení Běloruska k Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením. O tom, co to znamená pro zdravotně postižené a jaké je jejich postavení v dnešním Bělorusku, jsme si promluvili se zástupkyní běloruské Kanceláře pro práva osob se zdravotním postižením Enirou Branickou.

AktuálněZprávy z Běloruska 10.12.2016

K čemu potřebuje Lukašenko nové referendum

Rok 2017 proběhne v Bělorusku podle všeho ve znamení další volební kampaně, tentokrát půjde o referendum. S jeho návrhem přišel jako první samotný Alexandr Lukašenko.

AktuálněPolitika 01.11.2016

Polský rok běloruské diplomacie

Roky 2015 a 2016 se běloruské diplomacii podařily natolik (alespoň co se týče srovnání s předešlým desetiletím), že návštěvy západních politiků v Minsku už dnes nikoho nepřekvapují. Za pozornost v poslední době stojí zejména nová snaha zlepšit vzájemné vztahy s Polskem.

Aktuálně 31.10.2016

BELARUS IN FOCUS 2016 INTERNATIONAL JOURNALISM COMPETITION IS NOW ACCEPTING ARTICLES!

Belarus in Focus Information Office in partnership with Press Club Belarus announces Belarus in Focus 2016 – 6th edition of an international competition for journalists writing about Belarus in international media.

Aktuálně 20.10.2016

Stanovisko DEMAS k otevřenému dopisu o vztazích ČR a Číny

Asociace pro podporu demokracie a lidských práv/Association for Democracy Assistance and Human Rights V Praze, 19. října 2016 Vážený pane prezidente, vážený pane premiére, vážení předsedové obou komor Parlamentu ČR, s obavami jsme zaznamenali Vaše společné stanovisko k setkání Jeho Svatosti Dalajlámy se členy vlády, a to z následujících důvodů: 1/ Česká republika je suverénní demokratickou […]

AktuálněZprávy z Běloruska 11.10.2016

Bělorusko po volbách – co čeká běloruskou opozici?

Parlamentní volby z 11. října 2016 měly být událostí, která na oko splní svůj účel, ale za to bez větších překvapení. I tradiční hlasy, které před každými volbami doufají v to, že prodemokratičtí kandidáti budou vpuštěni do parlamentu, tentokrát nikdo nebral příliš vážně.

AktuálněPolitika 17.08.2016

Nové zpolitizované trestní řízení v Bělorusku

Ve středu 10. srpna běloruští ochránci lidských práv přiznali status politicky pronásledovaného vězně jednomu ze zadržených účastníků protestů z 19. prosince 2010, Uladzimiru Kondrusovi.

AktuálněPolitika 05.08.2016

Čínské projekty v Bělorusku – potvrdila se očekávání Minsku?

Třebaže je běloruská zahraniční politika obecně vnímána jako čistě proruská, v samotném Bělorusku se ji snaží prezentovat spíše jako multivektorovou. Cílem tohoto označení je zakrýt víceméně chaotickou zahraniční politiku Běloruska v posledních 10-15 letech.

AktuálněPolitika 07.07.2016

Parlamentní volby v Bělorusku v 5 otázkách a odpovědích

V neděli 11. září tohoto roku proběhnou v Bělorusku parlamentní volby. K této události jsme pro Vás připravili základní informační přehled.

AktuálněPolitika 01.06.2016

Bělorusko 30 let po Černobylu: staré problémy, nové výzvy

Hned několik článků vydaných v Bělorusku k 30. výročí havárie Černobylské jaderné elektrárny připomnělo, nakolik nestabilní zůstává situace v oblasti jaderné bezpečnosti nejen v Bělorusku, ale v celé východní Evropě.

AktuálněPolitika 03.05.2016

Trest smrti v Bělorusku – ještě jeden obchod s Evropou?

Podle každoroční zprávy organizace Amnesty International za rok 2015 zůstává Bělorusko jedinou zemí Evropy a Střední Asie, která nezrušila trest smrti. V roce 2015 byly vyneseny celkem 2 rozsudky trestu smrti a 3 lidé čekali na výkon rozsudku (přičemž jeden z nich ještě z předchozího roku). Zatím ani jeden rozsudek nebyl vykonán.

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 04.04.2016

Penzijní reforma aneb Konec levicového Lukašenka?

V pátek 25. března prezident Lukašenko oznámil své rozhodnutí o navýšení věku pro odchod do důchodu o tři roky: z 60 na 63 u mužů a z 55 na 58 let u žen. Podle jeho slov, průzkum veřejného mínění ukázal, že běloruský národ si je vědom tíživé ekonomické situace v zemi a je proto odhodlán podpořit vynucená opatření.

AktuálněPolitika 17.03.2016

Personální politika na běloruský způsob

Personální politika běloruského prezidenta se tradičně vyznačuje neochotou přijímat do systému nové lidi. Takovým způsobem se navrátilo mnoho úředníků, kteří sice byli v 90. letech v nemilosti, ale měli bohatou praxi v různých odvětvích. Takto se k moci vrátil bývalý spolubojovník z předvolební kampaně z roku 1994, Dmitrij Bulachov. Pjotr Kravčenko, bývalý ministr zahraničí, se stal velvyslancem v Japonsku. Také bývalý soupeř z voleb roku 2001, Semjon Domaš, nezůstal bez práce – dostal na starosti malý podnik v hrodněnské oblasti. Takový postup je nejčastěji vysvětlován komsomolsko-nomenklaturní solidaritou aneb „Svoje nevyhazujeme, i kdyby byli proti nám.“

AktuálněPolitika 19.02.2016

Evropské sankce proti Bělorusku: jak to bylo?

V pondělí 15. února ministři zahraničních věcí zemí EU zrušili velkou část sankcí proti Bělorusku. V platnosti tak zůstal jen zákaz prodeje zbraní a vstupu do EU pro 4 bývalé členy silových struktur. Nejedná se však o úplnou novinku. Již 3 měsíce byly sankce pozastaveny. Běloruské ministerstvo zahraničí i sám prezident Aleksandr Lukašenko nápravu vzájemných vztahů uvítali. Analytici pak situaci označili za přelomovou.

AktuálněPolitika 01.02.2016

Bělorusko po volbách: situace v oblasti lidských práv

Od prezidentských voleb uběhly již 3 měsíce. Sankce sice byly pozastaveny pouze na 4 měsíce, ale ministr zahraničních věcí, Makej, již nyní hovoří o jejich úplném zrušení. Je vidět, že na rozdíl od Ukrajiny nebo Ruska, se Bělorusko snaží vypadat jako normální soused. Nicméně pokud se podíváme o něco lépe, situace již tak jednoduše nevypadá. Jen základní výčet z monitoringů běloruských ochránců lidských práv.

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 30.12.2015

Bělorusko – události, výzvy a otázky roku 2015

Na diplomatickém poli Minsk v tomto roce dosáhl téměř naprostého maxima možného. Dokázal prosadit svůj status coby moderátora situace na Ukrajině, na což navázal zvýšeným diplomatickým úsilím na všech úrovních.

AktuálněKultura 22.12.2015

Nobelova cena pro Bělorusko – neočekávané a nechtěné štěstí?

Nestačí jen získat Nobelovu cenu. Je také potřeba, aby ji přijali vaši krajané. Přibližně takovým způsobem je možné charakterizovat situaci v běloruské společnosti několik měsíců poté, co se komise udělující Nobelovu cenu za literaturu rozhodla pro rok 2015 udělit toto významné ocenění Světlaně Alexejevič.

AktuálněPolitika 04.12.2015

Ales Michalevič: “Budu pomáhat migrantům v Bělorusku”

Bývalý kandidát na prezidenta Ales Michalevič získal v roce 2011 v České republice status uprchlíka. V Bělorusku byl obviněn z přípravy veřejných nepokojů na základě protestů proti oficiálním výsledkům prezidentských voleb 19. prosince 2010. Mnohem známějším se však stal poté, co po svém propuštění z vazby (jež bylo podmíněno podpisem spolupráce s bezpečnostními složkami) veřejně informoval o tvrdých podmínkách, v nichž se političtí vězni nacházeli.

AktuálněPrezidentské volby 2015 21.10.2015

Volby 2015: Konec opozice, nebo začátek nového období?

Zřejmě ještě žádná událost nerozdělila běloruskou opozici tak, jako prezidentské volby, které se odehrály 11. října tohoto roku. Za posledních 20 let opozice přežila rozkol spojený s bojkotem parlamentních voleb v roce 2000, prokázala mimořádnou disciplínu při výběru jediného kandidáta do prezidentských voleb v roce 2001 a 2006. Vzpamatovala se dokonce i z katastrofy v roce 2010, kdy neshody mezi kandidáty přispěly k potlačení protestů na náměstí v Minsku. O to větší překvapení pozorovatelům přichystal roku 2015.

AktuálněPrezidentské volby 2015 10.10.2015

Prezidentské volby přehled 2. – 8. 10. 2015

Dne 6. října začalo v Bělorusku předčasné hlasování, které je mnohými pozorovateli a politiky označováno jako jeden z hlavník nástrojů k falzifikaci voleb.

AktuálněPrezidentské volby 2015 03.10.2015

Prezidentské volby přehled 25.9.-1.10.2015

Dne 29. září Nezávislý institut sociálně ekonomických a politických studií (NISEPI) publikoval výsledky podzimního sociologického výzkumu. Ten proběhl poté, co měli jednotliví kandidáti možnost vystoupit v televizi.

AktuálněPrezidentské volby 2015 26.09.2015

Prezidentské volby přehled 18.-24.9.2015

  Události v médiích Běloruská Asociace novinářů vydala druhý monitoring pokrytí prezidentských voleb státními i nestátními sdělovacími prostředky za období 1. – 20. září. Hlavní závěry: ve srovnání s pokrytím prezidentských voleb z roku 2010 věnují média letošním volbám větší pozornost; co se týče prezidentských kandidátů, reportáže o jejich programech a projevech byly neutrální; dalšími […]

AktuálněPrezidentské volby 2015 18.09.2015

Prezidentské volby přehled 3.9.-17.9.2015

Ve čtvrtek 10. září byli na zasedání Ústřední volební komise zaregistrováni tito kandidáti na příštího běloruského prezidenta: Aleksandr Lukašenko, Taťána Korotkevič, Sergej Gajdukevič a Nikolaj Ulachovič.

AktuálněPolitika 07.09.2015

Nepodbízejte se diktátorům aneb Demokratovo desatero

Občanské Bělorusko se stalo jednou z mnoha organizací, které podporují výzvu “Nepodbízejte se diktátorům aneb Demokratovo desatero”:

AktuálněPrezidentské volby 2015 04.09.2015

Prezidentské volby přehled 26.8.-2.9.2015

Při formování okrskových komisí se objevují již tradiční přestupky. V Žodinu nebyl představitel Běloruského helsinského výboru vpuštěn na zasedání o formování okrskových komisí, aby byl následně zadržen policií. V Bereze sice byli zástupci Běloruského helsinského výboru a strany BNF na jednání vpuštěni, bohužel se však na zasedání komise nedozvěděli ani kdo všechno se k práci v okrskové komisi přihlásil, ani kdo do nich byl nakonec nominován. Členům této delegace pak bylo pracovníky komise doporučeno, aby tyto zprávy hledali v novinách. Vše nakonec skončilo osobní omluvou, když se předsedkyně Ústřední volební komise, Lidia Jermošina, omluvila aktivistům za nezákonné chování členů komise.

AktuálněPrezidentské volby 2015 28.08.2015

Prezidentské volby přehled 19.-25.8.2015

  Represe a tlak na kandidáty Ve středu 19. srpna byla z práce propuštěna žena Leonida Dubonosova, člena skupiny sbírající podpisy pro Taťánu Korotkevič, o kterém jsme se již zmiňovali v předchozích reportech v souvislosti s jeho zadrženími v minulých týdnech. Během posledních dnů sběru podpisů si administrativa Bělorusko-Ruské univerzity v Mogilevě vyžádala, aby studenti, kteří jsou na praxi, přišli na […]

AktuálněPrezidentské volby 2015 21.08.2015

Prezidentské volby přehled 12.-18.8.2015

Ve středu 12. srpna byl milicí v Mikaševičích zadržen Leonid Lubonosov, člen skupiny, která sbírá podpisy za kandidaturu Taťány Korotkevič. Zadržen byl na základě anonymního udání, které tvrdilo, že je údajně opilý. Následná zkouška na přítomnost alkoholu však prokázala opak. Podle slov Lubonosovova na něj udání podal jeden ze spolupracovníků místní milice, který chtěl narušit sběr podpisů ve městě.

AktuálněPrezidentské volby 2015 18.08.2015

Taťána Korotkevič

Dne 20. července v Bělorusku Ústřední volební komise ukončila kontrolu přihlášek iniciativních uskupení jednotlivých kandidátů na prezidenta. Z celkem 15 došlých přihlášek jich pouze 8 vyhovělo všem kritériím. Takto byla například zamítnuta možnost kandidatury Mikoly Statkeviče, kandidáta v předchozích prezidentských volbách v roce 2010, který i nadále zůstává ve vězení. Z osmi zbylých kandidátů se jedná zejména o současného běloruského […]

AktuálněPrezidentské volby 2015 14.08.2015

Prezidentské volby přehled 6.-12.8.2015

V sobotu 8. srpna se ve Vitebsku měla konat akce Konzervativně-křesťanské strany BNF pod názvem „Za účast ve spravedlivých volbách.“ Její aktivisté plánovali připomenout místním obyvatelům povinnost hlasovat ve volbách, s důrazem na to, aby odpovídaly mezinárodním i národním zákonům.

AktuálněPrezidentské volby 2015 12.08.2015

Sergej Kaljakin

Dne 20. července v Bělorusku Ústřední volební komise ukončila kontrolu přihlášek iniciativních uskupení jednotlivých kandidátů na prezidenta. Z celkem 15 došlých přihlášek jich pouze 8 vyhovělo všem kritériím. Takto byla například zamítnuta možnost kandidatury Mikoly Statkeviče, kandidáta v předchozích prezidentských volbách v roce 2010, který i nadále zůstává ve vězení. Z osmi zbylých kandidátů se jedná zejména o současného běloruského […]

AktuálněPrezidentské volby 2015 10.08.2015

Anatolij Lebeďko

Z osmi kandidátů na budoucího prezidenta Běloruska se vyprofilovali tři představitele „klasické“ běloruské opozice: Anatolije Lebeďka, Taťánu Korotkevič a Sergeje Kaljakina. Podobně jako v roce 2010 se i tentokrát opozice nedokázala dohodnout na jednotném a společném kandidátovi. Výsledkem jsou tedy tito tři hlavní kandidáti. A co od nich mohou očekávat jak sami Bělorusové, tak i sousedi Běloruska? Jaký je jejich vztah k běloruskému jazyku a kultuře? Na to vše jsme se jich zeptali a nyní Vám můžeme přinést jejich odpovědi.

AktuálněPrezidentské volby 2015 07.08.2015

Prezidentské volby přehled 30.7.-5.8.2015

Jak sběr podpisů pokračuje, členové skupin podporujících jednotlivé kandidáty, se setkávají s řadou provokací. Členovy skupiny podporující Taťánu Korotkevič 29. července napadli neznámí lidé při sběru podpisů v Novopolocku a 2. srpna se skupina neznámých lidí pokusila zabránit sběru podpisů v Brestu.

AktuálněPrezidentské volby 2015 01.08.2015

Prezidentské volby přehled 23.7-29.7.2015

Už v průběhu prvního dne sběru podpisů byla v Brestu zadržena Alina Litvinčuk, členka skupiny podporující Anatolije Lebeďka. Zadržena byla v okamžiku, kdy z Minsku vezla dokumenty určené místní skupině. Třebaže byla Alina Litvinčuk po několika hodinách propuštěna, byl tímto aktem státních orgánů narušen začátek práce na kampani.

AktuálněPrezidentské volby 2015 31.07.2015

Předvolební harmonogram

Jak informovala předsedkyně Ústřední volební komise, Lydia Jarmošina, registrace kandidátů na prezidentský úřad musí být ukončena nejpozději do 15. září.

AktuálněPolitika 27.06.2015

Švédské diplomatické zastoupení v Bělorusku obnoveno

Dne 25. června proběhla schůzka mezi Aliaksandrem Lukašenkem a novým švédským velvyslancem v Bělorusku, Martinem Obergem, který od běloruského prezidenta přijal pověřovací listinu. V následném proslovu pak Lukašenko prohlásil, že Bělorusko vždy zastávalo podstatný, pozitivní a pragmatický postoj ke všem zemím světa. Švédsko však hraje důležitou roli nejen v rámci EU, ale také v severní Evropě: “Jeho hlas má dnes v EU velkou váhu. Nikdy jsme netvrdili, že se nemáme od Švédska co učit. Vítejte zpět!”

AktuálněSpolečnost 23.06.2015

Právo na mzdu

Situace na běloruském pracovním trhu je stále složitější. Běloruský občan, který je nezaměstnaný více jak půl roku, automaticky spadá pod působnost Dekretu o boji s příživnictvím.

AktuálněSpolečnost 26.05.2015

Bělorusko se přidalo k Bolognskému procesu

Bělorusko se 14. května 2015 oficiálně přidalo k Bolognskému procesu a Evropskému prostoru vysokoškolského vzdělávání (EPVV). Rozhodnutí o přistoupení bylo přijato v Jerevanu na konferenci ministrů školství zemí EPVV a na fóru o bolognské politice.

AktuálněPolitika 12.05.2015

Jaromír Štětina přijal patronát nad běloruským politickým vězněm

Jaromír Štětina, člen správní rady Občanského Běloruska a místopředseda parlamentního podvýboru pro obranu a bezpečnost, dnes “adoptoval” politického vězně z Běloruska.

Aktuálně 05.05.2015

Lukašenko odmítá propustit politické vězně

Tradiční předvolební propouštění politických vězňů v Bělorusku se tentokráte pravděpodobně konat nebude. Nejméně tři osoby zůstanou za mřížemi do konce svého trestu, nebo jejich doba ve vězení může být ještě navýšena. Jde o Mikolu Statkeviče (bývalý kandidát na prezidenta ve volbách roku 2010), občanského aktivistu Jurije Rubcova a představitele anarchistického hnutí Artema Prokopenka.

AktuálněPolitika 26.04.2015

Koho voličům nabízí běloruská opozice?

Na začátku volební sezóny 2015 je běloruská opozice rozdělena do několika skupin a potýká se s mnoha zásadními otázkami, na které je nutno najít odpovědi, abychom mohli mluvit alespoň o podmínečné jednotě.

Aktuálně 24.03.2015

Co je možné fotit v Bělorusku?

Běloruské ministerstvo vnitra se začalo nečekaně zajímat o fotografy amatéry.

Aktuálně 17.03.2015

Občanské Bělorusko hledá koordinátora / koordinátorku lidskoprávních projektů

Do našeho týmu hledáme novou posilu – koordinátora nebo koordinátorku…

Společnost 05.03.2015

Zůstanou v Bělorusku drobní podnikatelé?

Sociální třída běloruských drobných podnikatelů může od 1. března 2015 přestat existovat.

Politika 27.02.2015

Analytický přehled o lidskoprávní situaci v Bělorusku (říjen – prosinec 2014)

Nedávno byl zveřejněn Analytický přehled o lidskoprávní situaci v Bělorusku.

Aktuálně 03.02.2015

Zříká se běloruská pravoslavná církev samostatnosti?

Hlava Běloruského exarchátu Ruské pravoslavné církve – metropolita Pavel – opustil politiku směřování ke samosprávě exarchátu.

Aktuálně 26.01.2015

Rozhovor s Pavlem Seviaryncem

V domě národních menšin v Praze byla 11.prosince 2014 českým čtenářům představena kniha běloruského politika a spisovatele Pavla Seviarynce „Miluji Bělorusko“.

Aktuálně 26.01.2015

Běloruský soud odmítá vidět homofobii

Běloruská veřejnost po několik měsíců (od října 2014 do ledna 2015) hlasitě diskutovala o případu zmláceného gaye Michaila Piščevského.

Politika 11.12.2014

Cena za svobodu slova

Hrodněnský novinář na volné noze, Andrej Meleško, dostal 2.prosince 2014 pokutu za protiprávní novinářskou činnost. Nyní musí Meleško podle rozhodnutí soudce Jurije Kazakeviče zaplatit státu 6 milionů běloruských rublů (asi 450 euro).

Politika 26.11.2014

V Bělorusku proběhl další proces s politickým podtextem

Gomelský aktivista Jurij Rubcov si musí odsedět trest ve výši jednoho a půl roku odnětí svobody v nápravném zařízení.

AktuálněSpolečnost 16.11.2014

Daň z nezaměstnanosti

Státní úředníci dostali od Aleksandra Lukašenky dva měsíce na to, aby připravili plán boje s „příživnictvím“. Právě tímto termínem jsou v Bělorusku označováni ti, kdo zůstávají dlouho bez práce a zároveň odmítají pracovní nabídky od státu.

Aktuálně 22.10.2014

“Platforma” chce navštívit všechna vězení a tábory v Bělorusku

Oddělení výkonu trestů běloruského Ministerstva vnitra dne 6. října 2014 vydalo pro nevládní organizaci “Platfoma Innovation” povolení k návštěvě detenčních zařízení Běloruska. Žádná nezávislá nevládní organizace v Bělorusku dosud podobné povolení nezískala.

Politika 23.09.2014

„Ohrazuje“ se Bělorusko od Ruska?

Alexandr Lukašenko podepsal 4. září 2014 Výnos o zavedení režimu pohraničního území v administrativních teritoriálních jednotkách, které sousedí s Ruskou federací.

Aktuálně 19.09.2014

Čeká Evropa na mladé Lukašenkovy „dobrovolníky“?

Běloruský republikánský svaz mládeže je největší oficiální mládežnickou organizací v Bělorusku.

AktuálněPolitika 15.09.2014

Kdo bude jediným/jedinou?

Už druhá žena v Bělorusku, Alena Anisim, oznámila, že má prezidentské ambice. Předběhla ji na jaře roku 2013 Olga Karač.

AktuálněPolitika 21.08.2014

Ochránce uvězněných odsoudili ke třem letům odnětí svobody

Vedoucí lidskoprávní organizace Platforma, Andrej Bondarenko, byl odsouzen za výtržnictví ke třem letům odnětí svobody.

AktuálněSpolečnost 16.06.2014

V detenčním centru Okrestina přivedli k zoufalství účastníka války v Kongu

Na nehumánní a protiprávní přístup k cizincům, kteří se před deportací nachází několik měsíců v detenčním Centru pro izolaci delikventů (CID) na ulici Okrestina, již několik týdnů upozorňují lidskoprávníci.