Politika

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 19.03.2018

Neziskové organizace žádají A. Babiše o reakci na situaci v Maďarsku

Občanské Bělorusko společně s dalšími neziskovými organizace se připojilo k otevřenému dopisu Asociace pro podporu demokracie a lidských práv DEMAS, který adresován českému premiérovi v demisi

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 04.05.2017

Trest smrti a popravy v Bělorusku

Amnesty International zveřejnila zprávu o rozsudcích smrti a popravách za rok 2016 v jednotlivých zemích světa.
Bělorusko po sedmnácti měsících „pauzy“ právě v roce 2016 opět přistoupilo k rozsudku trestu smrti. A v tomto roce byli minimálně čtyři lidé opravdu popraveni.

V mnoha zemích nejsou zveřejňovány informace o trestech smrti a v Bělorusku jsou tyto údaje klasifikované jako státní tajemství. Také celá procedura popravy je opředena tajemstvím. Příbuzní popraveného nedostávají žádné informace, nevědí, jaký den byla poprava provedena a kde je jejich blízký pohřben.

AktuálněPolitika 23.03.2017

Otevřený dopis prezidentu Běloruské republiky

Vážený pane prezidente Lukašenko, My, níže podepsaní zástupci čtyřiceti osmi organizací z 24 zemí, ostře odmítáme pokračující vlnu zatýkání pokojných demonstrantů, novinářů, ochránců lidských práv, občanských aktivistů, anarchistů a členů opozice v Bělorusku. Většina vězněných je spojena s účastí na poklidných protestech požadujících zrušení prezidentského výnosu č. 3, tzv. zákona “o sociálních parazitech”, který ukládá […]

AktuálněPolitika 31.01.2017

Bělorusko na křižovatce mezinárodních vztahů

Snaha změnit vnímání Běloruska ve světě, posílit vztahy ze Západem, získat co nejvíce zahraničních investic na podporu slabé běloruské ekonomiky a zároveň neohrožovat své vztahy s Moskvou – to jsou nejčastěji diskutovaná témata Běloruska v mezinárodních vztazích za poslední měsíce. A právě o nich jsme si měli možnost povídat s předním analytikem Běloruského Institutu strategických studií Dzianisem […]

AktuálněPolitika 18.01.2017

Běloruští občané nejsou na reformy připravení

V posledních měsících Bělorusko prodělalo celou řadu vnitropolitických i ekonomických změn. V nejbližší budoucnosti ho však celá řada reforem a ústavních změn teprve čeká. Jaké budou dopady těchto změn na běloruskou politiku a společnost? Nejen o tom jsme si povídali s předním analytikem Běloruského Institutu Strategických Studií, Dzianisem Melyantsovem, v první části našeho dlouhého rozhovoru.

AktuálněPolitika 01.11.2016

Polský rok běloruské diplomacie

Roky 2015 a 2016 se běloruské diplomacii podařily natolik (alespoň co se týče srovnání s předešlým desetiletím), že návštěvy západních politiků v Minsku už dnes nikoho nepřekvapují. Za pozornost v poslední době stojí zejména nová snaha zlepšit vzájemné vztahy s Polskem.

AktuálněPolitika 17.08.2016

Nové zpolitizované trestní řízení v Bělorusku

Ve středu 10. srpna běloruští ochránci lidských práv přiznali status politicky pronásledovaného vězně jednomu ze zadržených účastníků protestů z 19. prosince 2010, Uladzimiru Kondrusovi.

AktuálněPolitika 05.08.2016

Čínské projekty v Bělorusku – potvrdila se očekávání Minsku?

Třebaže je běloruská zahraniční politika obecně vnímána jako čistě proruská, v samotném Bělorusku se ji snaží prezentovat spíše jako multivektorovou. Cílem tohoto označení je zakrýt víceméně chaotickou zahraniční politiku Běloruska v posledních 10-15 letech.

AktuálněPolitika 07.07.2016

Parlamentní volby v Bělorusku v 5 otázkách a odpovědích

V neděli 11. září tohoto roku proběhnou v Bělorusku parlamentní volby. K této události jsme pro Vás připravili základní informační přehled.

AktuálněPolitika 01.06.2016

Bělorusko 30 let po Černobylu: staré problémy, nové výzvy

Hned několik článků vydaných v Bělorusku k 30. výročí havárie Černobylské jaderné elektrárny připomnělo, nakolik nestabilní zůstává situace v oblasti jaderné bezpečnosti nejen v Bělorusku, ale v celé východní Evropě.

AktuálněPolitika 03.05.2016

Trest smrti v Bělorusku – ještě jeden obchod s Evropou?

Podle každoroční zprávy organizace Amnesty International za rok 2015 zůstává Bělorusko jedinou zemí Evropy a Střední Asie, která nezrušila trest smrti. V roce 2015 byly vyneseny celkem 2 rozsudky trestu smrti a 3 lidé čekali na výkon rozsudku (přičemž jeden z nich ještě z předchozího roku). Zatím ani jeden rozsudek nebyl vykonán.

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 04.04.2016

Penzijní reforma aneb Konec levicového Lukašenka?

V pátek 25. března prezident Lukašenko oznámil své rozhodnutí o navýšení věku pro odchod do důchodu o tři roky: z 60 na 63 u mužů a z 55 na 58 let u žen. Podle jeho slov, průzkum veřejného mínění ukázal, že běloruský národ si je vědom tíživé ekonomické situace v zemi a je proto odhodlán podpořit vynucená opatření.

AktuálněPolitika 17.03.2016

Personální politika na běloruský způsob

Personální politika běloruského prezidenta se tradičně vyznačuje neochotou přijímat do systému nové lidi. Takovým způsobem se navrátilo mnoho úředníků, kteří sice byli v 90. letech v nemilosti, ale měli bohatou praxi v různých odvětvích. Takto se k moci vrátil bývalý spolubojovník z předvolební kampaně z roku 1994, Dmitrij Bulachov. Pjotr Kravčenko, bývalý ministr zahraničí, se stal velvyslancem v Japonsku. Také bývalý soupeř z voleb roku 2001, Semjon Domaš, nezůstal bez práce – dostal na starosti malý podnik v hrodněnské oblasti. Takový postup je nejčastěji vysvětlován komsomolsko-nomenklaturní solidaritou aneb „Svoje nevyhazujeme, i kdyby byli proti nám.“

AktuálněPolitika 19.02.2016

Evropské sankce proti Bělorusku: jak to bylo?

V pondělí 15. února ministři zahraničních věcí zemí EU zrušili velkou část sankcí proti Bělorusku. V platnosti tak zůstal jen zákaz prodeje zbraní a vstupu do EU pro 4 bývalé členy silových struktur. Nejedná se však o úplnou novinku. Již 3 měsíce byly sankce pozastaveny. Běloruské ministerstvo zahraničí i sám prezident Aleksandr Lukašenko nápravu vzájemných vztahů uvítali. Analytici pak situaci označili za přelomovou.

AktuálněPolitika 01.02.2016

Bělorusko po volbách: situace v oblasti lidských práv

Od prezidentských voleb uběhly již 3 měsíce. Sankce sice byly pozastaveny pouze na 4 měsíce, ale ministr zahraničních věcí, Makej, již nyní hovoří o jejich úplném zrušení. Je vidět, že na rozdíl od Ukrajiny nebo Ruska, se Bělorusko snaží vypadat jako normální soused. Nicméně pokud se podíváme o něco lépe, situace již tak jednoduše nevypadá. Jen základní výčet z monitoringů běloruských ochránců lidských práv.

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 30.12.2015

Bělorusko – události, výzvy a otázky roku 2015

Na diplomatickém poli Minsk v tomto roce dosáhl téměř naprostého maxima možného. Dokázal prosadit svůj status coby moderátora situace na Ukrajině, na což navázal zvýšeným diplomatickým úsilím na všech úrovních.

AktuálněPolitika 04.12.2015

Ales Michalevič: “Budu pomáhat migrantům v Bělorusku”

Bývalý kandidát na prezidenta Ales Michalevič získal v roce 2011 v České republice status uprchlíka. V Bělorusku byl obviněn z přípravy veřejných nepokojů na základě protestů proti oficiálním výsledkům prezidentských voleb 19. prosince 2010. Mnohem známějším se však stal poté, co po svém propuštění z vazby (jež bylo podmíněno podpisem spolupráce s bezpečnostními složkami) veřejně informoval o tvrdých podmínkách, v nichž se političtí vězni nacházeli.

AktuálněPolitika 07.09.2015

Nepodbízejte se diktátorům aneb Demokratovo desatero

Občanské Bělorusko se stalo jednou z mnoha organizací, které podporují výzvu “Nepodbízejte se diktátorům aneb Demokratovo desatero”:

AktuálněPolitika 27.06.2015

Švédské diplomatické zastoupení v Bělorusku obnoveno

Dne 25. června proběhla schůzka mezi Aliaksandrem Lukašenkem a novým švédským velvyslancem v Bělorusku, Martinem Obergem, který od běloruského prezidenta přijal pověřovací listinu. V následném proslovu pak Lukašenko prohlásil, že Bělorusko vždy zastávalo podstatný, pozitivní a pragmatický postoj ke všem zemím světa. Švédsko však hraje důležitou roli nejen v rámci EU, ale také v severní Evropě: “Jeho hlas má dnes v EU velkou váhu. Nikdy jsme netvrdili, že se nemáme od Švédska co učit. Vítejte zpět!”

AktuálněPolitika 12.05.2015

Jaromír Štětina přijal patronát nad běloruským politickým vězněm

Jaromír Štětina, člen správní rady Občanského Běloruska a místopředseda parlamentního podvýboru pro obranu a bezpečnost, dnes “adoptoval” politického vězně z Běloruska.

AktuálněPolitika 26.04.2015

Koho voličům nabízí běloruská opozice?

Na začátku volební sezóny 2015 je běloruská opozice rozdělena do několika skupin a potýká se s mnoha zásadními otázkami, na které je nutno najít odpovědi, abychom mohli mluvit alespoň o podmínečné jednotě.

Politika 27.02.2015

Analytický přehled o lidskoprávní situaci v Bělorusku (říjen – prosinec 2014)

Nedávno byl zveřejněn Analytický přehled o lidskoprávní situaci v Bělorusku.

Politika 11.12.2014

Cena za svobodu slova

Hrodněnský novinář na volné noze, Andrej Meleško, dostal 2.prosince 2014 pokutu za protiprávní novinářskou činnost. Nyní musí Meleško podle rozhodnutí soudce Jurije Kazakeviče zaplatit státu 6 milionů běloruských rublů (asi 450 euro).

Politika 26.11.2014

V Bělorusku proběhl další proces s politickým podtextem

Gomelský aktivista Jurij Rubcov si musí odsedět trest ve výši jednoho a půl roku odnětí svobody v nápravném zařízení.

Politika 23.09.2014

„Ohrazuje“ se Bělorusko od Ruska?

Alexandr Lukašenko podepsal 4. září 2014 Výnos o zavedení režimu pohraničního území v administrativních teritoriálních jednotkách, které sousedí s Ruskou federací.

AktuálněPolitika 15.09.2014

Kdo bude jediným/jedinou?

Už druhá žena v Bělorusku, Alena Anisim, oznámila, že má prezidentské ambice. Předběhla ji na jaře roku 2013 Olga Karač.

AktuálněPolitika 21.08.2014

Ochránce uvězněných odsoudili ke třem letům odnětí svobody

Vedoucí lidskoprávní organizace Platforma, Andrej Bondarenko, byl odsouzen za výtržnictví ke třem letům odnětí svobody.