Společnost

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 19.03.2018

Neziskové organizace žádají A. Babiše o reakci na situaci v Maďarsku

Občanské Bělorusko společně s dalšími neziskovými organizace se připojilo k otevřenému dopisu Asociace pro podporu demokracie a lidských práv DEMAS, který adresován českému premiérovi v demisi

AktuálněSpolečnost 26.02.2018

Transparency School 2018

Transparency International School of Integrity (TISI) je letní kurz zaměřený na boj proti korupci a na zodpovědnost.

AktuálněSpolečnost 28.01.2018

Belarus in Focus 2017

Mezinárodní novinářská soutěž BELARUS IN FOCUS pořádá již sedmý ročník soutěže pro novináře, kteří píší o Bělorusku do mezinárodních médií. Článek zveřejněný během roku 2017 je možné přihlásit do soutěže do 15.3.2018.

AktuálněSpolečnost 20.12.2017

Raisa Michajlovská: Film Banda byl natočen především pro mladé Bělorusy

Lidskoprávní aktivistka, laureátka ceny „obhájce/kyně lidských práv v Bělorusku“ za rok 2017, ředitelka a zakladatelka lidskoprávní organizace Běloruské dokumentační centrum, představila v Knihovně Václava Havla svůj film “Banda”.

Aktuálně, KulturaSpolečnost 29.07.2017

Oběti mučení v Bělorusku: veřejné tajemství

Byla spuštěna crowdfundingová kampaň pro běloruského fotografa Maxe Sarychaua, který chce vytvořit sérii portrétů obětí krutého a ponižujícího zacházení v Bělorusku.

AktuálněSpolečnost 03.07.2017

Na jaké úrovni je občanská společnost v Bělorusku?

Centrum evropské transformace zveřejnilo analýzu týkající se občanské společnosti v Bělorusku. Analýza popisuje, kolik a jaké občanské organizace v Bělorusku působí ať oficiálně či neoficiálně. Jak jsou vnímány společností a jaké jsou ty nejznámější.

AktuálněSpolečnost 29.05.2017

Obránci lidských práv v ohrožení nejen v Bělorusku

Amnesty international odstartovala celosvětovou kampaň zaměřenou na ochranu obránců lidských práv. Součástí kampaně je také výzkumná zpráva, která mimo jiné popisuje situaci obránců v Bělorusku.

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 04.05.2017

Trest smrti a popravy v Bělorusku

Amnesty International zveřejnila zprávu o rozsudcích smrti a popravách za rok 2016 v jednotlivých zemích světa.
Bělorusko po sedmnácti měsících „pauzy“ právě v roce 2016 opět přistoupilo k rozsudku trestu smrti. A v tomto roce byli minimálně čtyři lidé opravdu popraveni.

V mnoha zemích nejsou zveřejňovány informace o trestech smrti a v Bělorusku jsou tyto údaje klasifikované jako státní tajemství. Také celá procedura popravy je opředena tajemstvím. Příbuzní popraveného nedostávají žádné informace, nevědí, jaký den byla poprava provedena a kde je jejich blízký pohřben.

AktuálněSpolečnost 04.05.2017

Demokratické principy v Bělorusku

Organizace Freedom House zveřejnila nový žebříček Nations in Transit 2016 (Národy v přechodu). Poprvé od prvního průzkumu v roce 1995 je více upevněných autoritativních režimů než ustálených demokracií.

Bělorusko je upevněným autoritativním režimem s výsledkem 6,61 bodů (1=nejdemokratičtější; 7= nejméně demokratický). Nejhůře hodnocenou oblastí je „nezávislé soudnictví“, kde dosáhlo nejhoršího možného výsledku sedmi bodů. Ani ostatní hodnocené oblasti na tom nejsou o moc lépe. Nejlepší hodnocení získaly oblasti „občanská společnost“ a „korupce“ s výsledkem 6,25 bodů.

Zprávu vypracoval Dr. Andrej Kazakevič, ředitel Institutu politických studií „Political Sphere“, šéfredaktor časopisu „Political Sphere“.

AktuálněSpolečnost 14.12.2016

Jak se žije v Bělorusku lidem se zdravotním postižením

V říjnu 2016 běloruský parlament ratifikoval připojení Běloruska k Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením. O tom, co to znamená pro zdravotně postižené a jaké je jejich postavení v dnešním Bělorusku, jsme si promluvili se zástupkyní běloruské Kanceláře pro práva osob se zdravotním postižením Enirou Branickou.

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 04.04.2016

Penzijní reforma aneb Konec levicového Lukašenka?

V pátek 25. března prezident Lukašenko oznámil své rozhodnutí o navýšení věku pro odchod do důchodu o tři roky: z 60 na 63 u mužů a z 55 na 58 let u žen. Podle jeho slov, průzkum veřejného mínění ukázal, že běloruský národ si je vědom tíživé ekonomické situace v zemi a je proto odhodlán podpořit vynucená opatření.

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 30.12.2015

Bělorusko – události, výzvy a otázky roku 2015

Na diplomatickém poli Minsk v tomto roce dosáhl téměř naprostého maxima možného. Dokázal prosadit svůj status coby moderátora situace na Ukrajině, na což navázal zvýšeným diplomatickým úsilím na všech úrovních.

AktuálněSpolečnost 23.06.2015

Právo na mzdu

Situace na běloruském pracovním trhu je stále složitější. Běloruský občan, který je nezaměstnaný více jak půl roku, automaticky spadá pod působnost Dekretu o boji s příživnictvím.

AktuálněSpolečnost 26.05.2015

Bělorusko se přidalo k Bolognskému procesu

Bělorusko se 14. května 2015 oficiálně přidalo k Bolognskému procesu a Evropskému prostoru vysokoškolského vzdělávání (EPVV). Rozhodnutí o přistoupení bylo přijato v Jerevanu na konferenci ministrů školství zemí EPVV a na fóru o bolognské politice.

Společnost 05.03.2015

Zůstanou v Bělorusku drobní podnikatelé?

Sociální třída běloruských drobných podnikatelů může od 1. března 2015 přestat existovat.

AktuálněSpolečnost 16.11.2014

Daň z nezaměstnanosti

Státní úředníci dostali od Aleksandra Lukašenky dva měsíce na to, aby připravili plán boje s „příživnictvím“. Právě tímto termínem jsou v Bělorusku označováni ti, kdo zůstávají dlouho bez práce a zároveň odmítají pracovní nabídky od státu.

AktuálněSpolečnost 16.06.2014

V detenčním centru Okrestina přivedli k zoufalství účastníka války v Kongu

Na nehumánní a protiprávní přístup k cizincům, kteří se před deportací nachází několik měsíců v detenčním Centru pro izolaci delikventů (CID) na ulici Okrestina, již několik týdnů upozorňují lidskoprávníci.