Společnost

AktuálněSpolečnost 14.12.2016

Jak se žije v Bělorusku lidem se zdravotním postižením

V říjnu 2016 běloruský parlament ratifikoval připojení Běloruska k Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením. O tom, co to znamená pro zdravotně postižené a jaké je jejich postavení v dnešním Bělorusku, jsme si promluvili se zástupkyní běloruské Kanceláře pro práva osob se zdravotním postižením Enirou Branickou.

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 04.04.2016

Penzijní reforma aneb Konec levicového Lukašenka?

V pátek 25. března prezident Lukašenko oznámil své rozhodnutí o navýšení věku pro odchod do důchodu o tři roky: z 60 na 63 u mužů a z 55 na 58 let u žen. Podle jeho slov, průzkum veřejného mínění ukázal, že běloruský národ si je vědom tíživé ekonomické situace v zemi a je proto odhodlán podpořit vynucená opatření.

Aktuálně, PolitikaSpolečnost 30.12.2015

Bělorusko – události, výzvy a otázky roku 2015

Na diplomatickém poli Minsk v tomto roce dosáhl téměř naprostého maxima možného. Dokázal prosadit svůj status coby moderátora situace na Ukrajině, na což navázal zvýšeným diplomatickým úsilím na všech úrovních.

AktuálněSpolečnost 23.06.2015

Právo na mzdu

Situace na běloruském pracovním trhu je stále složitější. Běloruský občan, který je nezaměstnaný více jak půl roku, automaticky spadá pod působnost Dekretu o boji s příživnictvím.

AktuálněSpolečnost 26.05.2015

Bělorusko se přidalo k Bolognskému procesu

Bělorusko se 14. května 2015 oficiálně přidalo k Bolognskému procesu a Evropskému prostoru vysokoškolského vzdělávání (EPVV). Rozhodnutí o přistoupení bylo přijato v Jerevanu na konferenci ministrů školství zemí EPVV a na fóru o bolognské politice.

Společnost 05.03.2015

Zůstanou v Bělorusku drobní podnikatelé?

Sociální třída běloruských drobných podnikatelů může od 1. března 2015 přestat existovat.

AktuálněSpolečnost 16.11.2014

Daň z nezaměstnanosti

Státní úředníci dostali od Aleksandra Lukašenky dva měsíce na to, aby připravili plán boje s „příživnictvím“. Právě tímto termínem jsou v Bělorusku označováni ti, kdo zůstávají dlouho bez práce a zároveň odmítají pracovní nabídky od státu.

AktuálněSpolečnost 16.06.2014

V detenčním centru Okrestina přivedli k zoufalství účastníka války v Kongu

Na nehumánní a protiprávní přístup k cizincům, kteří se před deportací nachází několik měsíců v detenčním Centru pro izolaci delikventů (CID) na ulici Okrestina, již několik týdnů upozorňují lidskoprávníci.