Nehrajte s diktátorem!
Aktuálně
Středa, 18 Duben 2012 21:54

altNeziskové organizace ze Švédska, Norska, Švýcarska, Německa, Slovenska a České republiky spustily kampaň za přesunutí mistrovství světa v ledním hokeji 2014 z Běloruska. Hlavním důvodem je nízká úroveň dodržování lidských práv v zemi.

Bělorusku bylo pořadatelství světového šampionátu přiděleno Mezinárodní hokejovovou federací (IIHF) v roce 2009. Mezitím se však vnitropolitická situace v zemi výrazně zhoršila - zejména v souvislosti s perzekucemi během zmanipulovaných prezidentských voleb v prosinci 2010.

Po propuštění bývalého prezidentského kandidáta Andreje Sanikova a jeho blízkého spolupracovníka Dmitrije Bondarenka v polovině dubna, zůstává na základě informací běloruských lidskoprávních organizací ve vězení nejméně 13 lidí, kteří jsou odsouzeni z politických důvodů. Ti jsou podle různých svědectví vystaveni šikaně a špatnému zacházení ze strany věznice.

Bělorusko je v současnosti poslední zemí v Evropě, kde stále platí trest smrti. Podle evidence lidskoprávních organizací zde bylo od roku 1991 popraveno kolem 400 lidí. V březnu 2012 byli popraveni dva muži, přičemž průběh projednání jejich případu neodpovídal mezinárodním soudním standardům. Oba dva byli údajně mučeni s cílem získat doznání.

Porušování základních práv svobody projevu a pokojného shromažďování je v Bělorusku na denním pořádku. Běloruská KGB a policie často zadržují a vyslýchají opoziční aktivisty, novináře a ochránce lidských práv, prohledávají jejich byty a kanceláře. Existuje několik případů, kdy byly zakázány politické strany a občanská sdružení, případně jim byla zamítnuta registrace.

Mezinárodní společenství neziskových organizací proto apeluje na zástupce národních asociací IIHF, aby ustoupili od svého plánu pořádat mistrovství 2014 v Bělorusku.

Šampionát by se měl v Bělorusku odehrát pouze v případě, že tamní vláda propustí politické vězně, zruší trest smrti a ukončí pronásledování disidentů. Pořádání šampionátu v Bělorusku představuje podporu a legitimizaci režimu, který závažným způsobem porušuje lidská práva.

Více informací o iniciativě lze nalézt na stránkách kampaně: www.minsk2014.no

Komentáře (0)Add Comment

Napiš komentář

busy