Podpora občanské společnosti

Naším cílem je napomoci všestrannému rozvoji kontaktů mezi běloruskými a českými nevládními organizacemi, univerzitami a dalšími vzdělávacími institucemi.

S tímto cílem pořádáme studijní cesty, zprostředkováváme kontakty a zajišťujeme poradenství a výměnu informací. Na webových stránkách sdružení umisťujeme informace o nabídkách studijních pobytů, stipendií a o dalších českých projektech určených Bělorusku.Naléhavá prosba za Alese Bialiackého
Podpora občanské společnosti
Čtvrtek, 25 Srpen 2011 00:00

Občanské Bělorusko zahájilo sbírku dopisů obsahujících poručnictví na podporu Alese Bialiackého. Dopisy jsou vyjádřením solidarity s tímto významným běloruským obhájcem lidských práv a jeho kolegy (trestní řízení ohrožuje pět z nich). K dnešnímu dni jsme obdrželi 56 dopisů. Jelikož máme možnost předat Viasně dopisy i příští týden, prodlužujeme původní  termín, do kterého je možné doručit dopis na adresu Občanské Bělorusko, Žitná 27, 110 04 Praha 1 až do 15. září. (Na poštu je dopis nutné podat nejpozději v 12.9.)

alt

Více o případu a o tom, jak můžete i vy svým podpisem nebo finančně pomoci Alesovi a Viasně, naleznete zde.

V Bělorusku proběhla tento týden akce na podporu Alese Bialiackého, trvala však pouze několik minut. Lidé rozdávající v Minsku letáky byli okamžitě obklopeni policií, odvezeni na policejní stanici k výslechu a akce byla ukončena. Doporučujeme článek v angličtině s fotografiemi.

 

Zatykani na akci solidarity s Alesem Bialiackym, srpen 2011

 
„Tiché protesty“ a téměř dva tisíce zatčených v Minsku
Podpora občanské společnosti
Středa, 10 Srpen 2011 00:07

Autor: RFE/RL Belarus service

 

Od 15. června do konce července probíhaly v Minsku a dalších běloruských městech tzv. tiché protesty. Cílem těchto protestů, organizovaných přes sociální sítě, bylo vyjádřit protest proti současné situaci v zemi a touhu po zásadní změně. Účastníci protestů chtěli vyjádřit svou nespokojenost se zhoršující se ekonomickou a politickou situací a většinou se jednalo o lidi, kteří dříve nebyli politicky aktivní. Protesty se konaly bez provolávání hesel, bez transparentů a bez politické opozice v čele, lidé se jen shromažďovali na hlavním náměstí a tleskali.

Tyto protesty stovek lidí ale vyvolaly ostrou reakci běloruské vlády a na ulicích začali lidé v civilu často s doprovodným kopáním a mlácením zatahovat protestující do přistavených autobusů. Mezi zatčenými byli i běžní chodci, neúčastnící se demonstrace.

Celkem bylo od 15. května zadrženo více než 1730 osob, někteří z nich byli odsouzeni k vysokým pokutám, jiní k 15 dnům vězení, obvykle byl rozsudek vynesen "za sprosté vyjadřování na veřejnosti".

I v důsledku tvrdých zásahů neuniformovaných příslušníků služeb ministerstva vnitra začaly v červenci protesty ztrácet na síle.

Třicet osm organizací z 16 zemí světa, které situaci v Bělorusku sledují, vydaly společné prohlášení, ve kterém apelují na běloruského prezidenta, aby zajistil dodržování ústavních práv svých občanů – především práva shromažďovacího a práva na svobodu projevu.

Prohlášení Občanského Běloruska a dalších mezinárodních organizací v souvislosti s hromadným zatýkáním v Bělorusku (červenec 2011)

 
Politické soudní procesy v Bělorusku
Podpora občanské společnosti
Úterý, 09 Srpen 2011 22:26

Dne 31. května uspořádalo Občanské Bělorusko spolu s Informační kanceláří „Solidarita s demokratickým Běloruskem“ tiskovou konferenci a veřejnou diskuzi o politických soudních procesech v Bělorusku. V těchto zmanipulovaných přelíčeních bylo během února až června odsouzeno více než čtyřicet účastníků povolebních demonstrací k trestům odnětí svobody až šest let. Důvodem k odsouzení bylo údajné organizování hromadných nepokojů, nic takového ale nedokázaly běloruské úřady podložit důkazy u soudu.

Rozsudky byly jednoznačně politicky motivované. Tři prezidenští kandidáti, kteří během své předvolební kampaně na podzim 2010 nejostřeji kritizovali A. Lukašenka, byli odsouzeni k pěti, pěti a půl a šesti letům vězení.  Advokáty, kteří obhajovali obviněné, zastrašovalo KGB, některým byla přímo odebrána licence k advokátní praxi. Obviněným se zraněními, která utrpěli při zásahu na prosincové demonstraci, byla často odmítána lékařská pomoc.


Odsouzení v souvislosti s protesty z prosince 2010, foto:  RFE/RL Belarus service

Někteří z odsouzených na 3 nebo 3,5 roku jsou velmi mladí (nejmladším je jen 19 let) a jsou uvězněni pouze za svou účast na protestu proti zfalšování voleb. Jeden z nich, jednadvacetiletý Mikita Lichavid, odmítá uznat svou vinu a ve vězení se hlásí jako nespravedlivě odsouzený. Strávil kvůli tomu s krátkými přestávkami několik desítek dní na samotce. V takové vazbě nejenže se dostane na čerstvý vzduch jen jednou týdně, ale nesmí také dostávat ani psát žádnou poštu a nikdo ho nesmí navštívit. Na samotce je také výrazně horší strava.

Mikitovi a dalším vězněným stejně jako jejich rodinám můžete pomoci, jednak dopisem a jednak finančně. Věznění si váží pohledů, které dostanou, protože vědí, že nepřišli o svou svobodu zbytečně, že o nich svět ví. Dozorci ve věznicích si také často dávají větší pozor, jak se chovají k vězni, který pravidelně dostává mnoho dopisů z různých zemí a jehož situaci lidé sledují. Vaše případná finanční podpora bude poslána rodině vězněného a bude použita na právníka, případné léky nebo oblečení do vězení. Více informací naleznete zde.

 
Dopis pro běloruské politické vězně
Podpora občanské společnosti
Čtvrtek, 24 Březen 2011 11:21

Členové Občanského Běloruska – Václav Havel, Jan Ruml, Petruška Šustrová, Petr Bratský, Marek Svoboda, Jaromír Štětina a Martin Vidlák – vyjádřili podporu politickým vězňům a obžalovaným v souvislosti s demonstracemi 19. prosince loňského roku.


K dnešnímu dni je v běloruských vězeních stále drženo 30 osob, které byly zadrženy po demonstraci proti zfalšovaným volbám v prosinci 2010. Dalších 12 osob čeká na soud na svobodě nebo v domácím vězení. Rozsudky, které byly prozatím vyřčeny, znějí až čtyři roky ve věznici se zpřísněným režimem. Hlavním obžalovaným - prezidentským kandidátům - hrozí až 15 let vězení. Zároveň je advokátům těchto obžalovaných vyhrožováno ze strany KGB, čtyřem z nich byla odebrána licence k advokátní praxi, panuje nejistota ohledně zdravotního stavu některých z vězněných, objevily se informace o mučení vězňů (viz naše informace dříve).

Text dopisu v češtině naleznete zde, dopis v běloruštině zde. Informace o obžalovaných, odsouzených a zatčených v souvislosti s demonstracemi 19. prosince 2010 - viz stránky lidskoprávní organizace Viasna.


 
Prezentace pro běloruské nevládní organizace - využití internetu v komunikaci
Podpora občanské společnosti
Úterý, 31 Srpen 2010 17:32

V březnu Českou republiku navštívila skupina běloruských mladých aktivistů. Na základě jednoho ze školení, kterého se zúčastnili, vznikla prezentace o tom, jak se nevládní organizace mohou prezentovat na internetu a jak mohou využívat sociální sítě pro svou propagaci či software zdarma.

 

Prezentace - Internet pro nevládní organizace (v ruštině)

 
Návštěva mladých politiků a aktivistů v České republice 15.-28. března 2010
Podpora občanské společnosti
Úterý, 18 Květen 2010 16:44

V České republice strávila dva týdny skupina mladých běloruských aktivistů - představitelů nevládních organizací, politických stran a místních iniciativ. Někteří ze stážistů se účastnili jako kandidáti nebo členové kandidátských týmů kampaně v komunálních volbách, které proběhly v Bělorusku na konci dubna.

 

alt

 
«ZačátekPředchozí12345DalšíKonec»

Strana 1 z 5